نحوه ایجاد شناسه ایرنیک جهت ثبت دامنه IR

نحوه ایجاد شناسه ایرنیک جهت ثبت دامنه IR

به اطلاع میرساند جهت ثبت دامنه های IR نیاز است که شما شناسه ایرنیک داشته باشید. جهت سهولت کاربران و مشتریان سامانه کوک (بسته های ویژه کسب و کار داتامیس) راهنمای زیر را تهیه کرده و در اختیار شما قرار میدهیم.

ابتدا از طریق لینک زیر در ایرنیک ثبت نام کنید

ثبت نام شناسه جدید در ایرنیک

 

در هنگام ثبت نام حتما توجه کنید که چه نوع شناسه ای (شخصی, شرکتی و .. ) برای شما مناسب است و همان نوع شناسه را اخذ کنید.

توجه کنید که در قسمت ثبت نام حتما مشخصات دقیق شناسنامه ای خود را وارد کنید چون پس از ثبت نام باید مدارک هویتی خود را به این سامانه جهت فعالسازی دامنه خود ارسال کنید.

بعد از ثبت نام ایمیل های فعال سازی و رمز عبور برای شما ارسال میگردد این ایمیل ها را تایید و شناسه خود را دریافت کنید . شناسه شما ترکیبی از حروف و عدد بوده و به عنوان مثال میتواند al520-irnic باشد..

سپس به صفحه مدیریت رابطه های مجاز بروید و در این صفحه همه گزینه ها را روی همه قرار دهید. مطابق عکس زیر :

رابط های مجاز ایرنیک

 

در مرحله ثبت دامین شناسه خود را در وارد نمایید و دامین در شناسه شما ثبت خواهد شد.

 1. به وبسایت پژوهشگاه دانش های بنیادین (ایرنیک) به آدرس http://nic.ir مراجعه کنید.
 2. دکمه ساختن شناسه کاربری موجود در منو سمت چپ بالای صفحه، را برگزینید.
 3. نوع شناسه را متناسب با شرایط خود و موارد اعلام شده در ذیل، با انتخاب دکمه تکمیل فرم و دریافت شناسه برگزینید.
  • شخص حقیقی: صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌های ( .ایران ، ir ، .id.ir ) معرفی شوند.
  • شرکت، مؤسسه یا نهاد غیردولتی: تمامی شرکت‌ها (اعم از مسولیت محدود، سهامی عام و …)، موسسات، انجمن‌ها، نشریات و روزنامه‌ها و کلیه اشخاص حقوقی که در اداره ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیر تجاری، اتحادیه صنفی یا سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسید‌ه‌اند و شماره ثبتی دارند. صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌های ( .ایران ، ir ، .co.ir ، .org.ir ، .net.ir ) معرفی شوند.
  • وزارتخانه، سازمان یا شرکت دولتی: تمامی سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها و موسسات وابسته به قوای سه‌گانه. صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌های ( .ایران ، ir ، .gov.ir ، .co.ir ) معرفی شوند.
  • مرکز آموزشی و پژوهشی:تمامی سازمان‌ها و مراکز تحقیقاتی، آموزشی، دانشگاهی، مدارس و کلیه اشخاص حقوقی که از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجوز دارند. صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌های ( .ایران ، ir ، .sch.ir ، .ac.ir ، .org.ir ) معرفی شوند.
  • شناسه‌ی محدود: صاحبان این نوع شناسه می‌توانند درکنار درخواست برای ثبت دامنه، به عنوان رابط مالی و فنی دامنه‌ها قرارگیرند. اشخاص حقیقی که در نظر دارند تنها برای دیگران دامنه ثبت کنند یا تنها به عنوان رابط فنی و مالی دامنه‌ها معرفی شوند می‌توانند با وارد کردن حداقل اطلاعات، شناسه دریافت کنند.
 4. نام، نام خانوادگی، کد ملی، آدرس پستی و همینطور پست الکترونیک خود را مطابق با موارد اعلام شده در پایین هر فیلد، وارد نمایید.
 5. در آخرین بخش فرم_حریم خصوصی، رابط های مجاز_ گزینه آزاد برای نمایندگان فروش را برگزینید.
 6. دکمه بازنگری انتخاب شود.
 7. در این بخش نسبت به مطالعه اطلاعات وارد شده در مرحله قبل اقدام نمایید، چنانچه صحیح بود، نسبت به تایید موارد ذکر شده در پایین صفحه که توسط ایرنیک اعلام شده است، با وارد کردن نام کامل خود و همینطور کد امنیتی، اقدام نمایید.
 8. در این مرحله شناسه کاربری نمایان خواهد شد. همچنین سایر مراحل به ایمیل شما ارسال خواهند شد. لذا بایستی به ایمیل خود مراجعه کنید سپس مطابق با موارد اعلام شده در آن عمل نمایید.

نکات قابل توجه

شما می‌بایست هرچه سریعتر با استفاده از شناسه کاربری و رمز عبور ارسال شده به ایمیل خود، به حساب کاربری ایجاد شده وارد شوید و رمز عبور را تغییر دهید، در غیر اینصورت حساب کاربری شما پس از گذشت ۷ روز حذف خواهد شد.

ابتدا مرورگر را باز نمایید و از طریق https://www.nic.ir/Login توسط شناسه کاربری (NIC handle) و رمز عبوری که در اختیار دارید، به ناحیه کاربری خود در شرکت NIC وارد شوید.

مدیریت دامنه های .ir به ۴ سطح زیر تقسیم شده اند:

 • صاحب امتیاز
  • این سطح، بالاترین سطح مدیریتی دامنه های .ir می باشد. شخص دارنده این سطح، مالک قانونی دامنه است و مشخصات دامنه به نام او ثبت می شود.
 • رابط اداری
  • کلیه ارتباطات با شرکت نیک، از این طریق قابل انجام است. از جمله، دریافت ایمیل ها و مکاتبات اداری
 • رابط فنی
  • این سطح دارای دسترسی لازم جهت انجام امور فنی مربوط به دامنه، مانند تغییر DNS یا موارد مرتبط نیز می باشد.
 • رابط مالی
  • کلیه امور مالی دامنه از جمله، تمدید، پرداخت ها و … از این طریق، قابل انجام هستند.

حال، هر یک از کاربران می توانند نسبت به ارجاع هر یک از سطوح به افراد دیگر جهت انجام امور مربوطه اقدام نمایند.

 

 

برای ثبت دامنه ملی ویا دامنه IR شما میبایست یک پنل داشته باشید که در ان دامنه را مدیریت و مالکیت حقوقی از آن شما باشد پنل شما میبایست در سایت مرکز ثبت دامنه جمهوری اسلامی ایران فعال باشد به ادرس زیر در صورتی که پنل ندارید اینجا را کلیک کنید.

ادرس مرکز ملی دامنه جمهوری اسلامی ایران

www.nic.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *