دامنه یا دامین چیست؟

دامنه یا دامین چیست؟

 

دامنه همان آدرسی هست که شما با وارد کردن آن در مرورگرتان وارد یک سایت می شوید مثل www.google.com  به عبارت دیگر Domain Name System یا DNS  سیستمی است، که نام یک دامنه را به آدرس IP سرور میزبان آن دامنه تبدیل می کند. تقریبا چیزی شبیه به شماره تماس بین المللی، سیستم نام دامنه به هر سروری در بستر اینترنت کمک می کند تا آدرس ها به راحتی قابل یادآوری و قابل تلفظ باشند.به طور مشابه، نام دامنه آدرس IP را برای بیشتر بازدید کنندگان غیر قابل دیدن نگه می دارد.

 اجازه دهید دامنه را به زبان ساده تر توضیح دهیم، تصور کنید شما قصد دارید یک کسب و کار راه اندازی کنید، برای اینکه کسب و کار شما درآمد مناسبی داشته باشد باید آن را در یک منطقه مناسب و یک آدرس سر راست که مشتری شما آن را به خاطر بسپارد راه اندازی کنید.

یک آدرس که ویژگی اصلی آن این باشد، که کاربر شما بدون دردسر بتواند آن را بیابد، و ترجیح دهد به جای اینکه به محل کسب و کار رقیب شما برود، پیش شما بیاید چون شما یک آدرس راحت دارید که مشتری شما آن را به خاطر سپرده و احتیاجی نیست خودش را به دردسر بیندازد و همان طور که میدانید این آدرس تنها منحصر به فرد برای کسب و کار شما می باشد مثلا: بازار، خیابان ۱، پلاک ۱ این آدرس فقط و فقط برای شما می باشد.

دامنه ip نیست

نام دامنه تنها عنوانی مستعار برای یک آدرس آیپی می باشد برای این که بیشتر در خاطر بماند و دوستانه تر نیز باشد. درحالیکه آدرس آیپی آدرس اصلی دسترسی به یک هاست در اینترنت می باشد که بخاطر سپردن آن مشکل می باشد.

 

انتخاب نام مناسب

اما برای درک بهتر انتخاب نام برای دامنه خود یک سری نکات کلیدی را در کنار هم برسی می کنیم.

نام هرچه کوتاه تر، به خاطر سپردن آن راحت تر است. دقت کنید که، حتما نباید اسم کامل کسب و کار خود را برای دامنه انتخاب کنید، شما می توانید یک اسم ساده و یا بخشی از آن را انتخب کنید.

برای آنکه بتوانید، کمک به برندینگ و برندسازی در کسب و کار خود بکنید، علاوه بر برگزیدن نامی کوتاه، نیازمندر به خاص و منحصر به فرد بودن هم در انتخاب نام دامنه هستید.

یادتان باشد، نام دامنه شما بی ربط به کسب و کاری که راه اندازی کردید، نباشد.

انتخاب نام دامنه معنی دار باشد. انتخاب نام دامنه معنی دار تاثیر زیادی هم در به خاطر سپردن آن دامنه دارد و هم به لحاظ سئو و معرفی در موتور های جستجو کمک می­­ کند. اسامی با معنی یا مشخص در حوزه فعالیت سایت تاثیر بسیار زیادی دارد.

آشنایی با پسوند های عمومی

پسوند .COM اولین پسوند دامنه های اینترنتی میباشد که همه کاربران با آن سرو کار دارند، البته در ابتدا پایه گذری ثبت این دامنه برای شرکت های تجاری بود، که بعد ها به یک پسوند عمومی تبدیل شده است.

پسوند .Net مخصوص شرکت های فعال در حوزه شبکه و اینترنت می باشد.

پسوند .ORG  مخصوص شرکت ها و سازمان بزرگ و غیر انتفاعی میباشد.

پسوند .Biz مناسب برای تمام استفاده های تجاری می باشد.

پسوند .info مناسب برای سایت های اطلاع رسانی که البته استفاده از این پسوند برای همه نوع سایتی متداول میباشد.

پسوند .EDU این پسوند مناسب دانشگاه ها، موسسات آموزش و پایگاه های آموزشی میباشد.

پسوند .ws این پسوند مربوط به پسوند ملی کشور ساموا میباشد Western Samoa ولی بسیاری از افراد آن را با مخفف Web Site اشتباه میگیرند.

پسوند .IR پسوند دامنه ملی کشور عزیزمان ایران میباشد.

پسوند .Web به طور کلی برای تمامی صنوف دارای کاربرد می باشد.

پسوند .US پسوند ملی مربوط به کشور آمریکا می باشد.

پسوند .CO  در اصل این پسوند برای کشور کلمبیا میباشد ولی به دلیل شباهت بسیار زیاد این پسوند با .Com و همچنین کوتاه بودن و عدم وجود شرایط خاص برای ثبت آن کاربر بسیار زیادی دارد . البته در ایران این پسوند برای شرکت های تجاری نیز کاربرد زیادی دارد.

دامنه یا دامین چیست؟

مالکیت دامنه

هر دامنه دارای یک مالک است، که می تواند حقوقی (شرکت ها و موسسات) و یا حقیقی (شخصی) باشد. دامنه ها دارای شناسنامه ای منحصر به فرد بوده که در آن جزئیاتی نظیر دی ان اس های دامنه، مالک دامنه، شرکت ثبت کننده، مشخاصت کلی مالک و غیره وجود دارد، در نتیجه باید در زمان خرید تمامی اطلاعات مورد نیاز همانند: ایمیل، شماره های خواسته شده حقیقی باشند، اما این نکته قابل ذکر است برای پسوند .ir نیاز به احراز هویت کامل می باشد.

نتیجه می گیریم، برای در خواست ثبت و خرید دامنه حتما در حفظ اطلاعات داده شده، کوشا باشیم.

 

 

نویسنده: فرجاد منصوری
تاریخ انتشار: نوامبر 28, 2020

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *