آموزش مجازی چیست؟

آموزش مجازی چیست؟

 

آموزش مجازی آنلاین (Virtual Learning) و یا به عبارت دیگر آموزش الکتریکی (e-learning)  بر بستر اینترنت از راه دور امکان پذیر است. بی شک یکی از برترین نوع آموزش، مجازی است. که با استفاده از فناوری اطلاعات برای دسترسی به منابع، محتواهای آموزشی، برگزاری جلسات و کلاس های آنلاین غیر حضوری می باشد. در این نوع شیوه آموزش استاد و دانشجو در یک محیط مشخص وارد کلاس مجازی شده و با یکدیگر در تعامل هستند.در آموزش مجازی آنلاین استاد می تواند با ارائه فایل های PDF  و اسلاید های پاورپویت و صدا و تصویر خود، مباحث آموزشی مورد نظر را با دانشجویان در میان بگذارد و در مورد آن بحث کنند و با کار گروهی با منابع آموزش درگیر شوند.

 

دلایل استفاده از آموزش مجازی:

محدود نبودن به مکان

یکی از دلایل مهم استفاده از آموزش مجازی محدود نبودن مکانی فرد برای شرکت در این نوع آموزش است.شرکت کننده می تواند بدون محدودیت مکانی (شهر، کشور، و حتی قاره) در سیستم کلاس مجازی خود شرکت و استفاده کند.

 

شرکت در آموزش مجازی به صورت آفلاین

ممکن است شما در طول برگزاری کلاس آنلاین به هر دلیل موفق به شرکت در کلاس نشوید، اما با استفاده از آموزش مجازی می توانید فایل های آموزش را به صورت آفلاین دریافت  و مشاهده کنید.

 

اکسیژن بیشتر، با آموزش مجازی آنلاین

امروزه یکی از مباحث داغ در جوامع بین المللی آلودگی و آسیب های زندگی مدرن به محیط زیست می باشد، که با توجه به مزیت های آموزش مجازی آنلاین  همچون عدم جابه جایی وسیله نقلیه (شخصی و عمومی) برای شرکت در این نوع کلاس، کمکی شایانی به محیط زیست خواهد کرد. همپنین می توان به منابع الکترونیکی برای اساتید و دانشجویان که موجب صرفه جویی در مصرف کاغذ در این سیستم اشاره کرد.

 

 

 

مزایا و معایب استفاده از اموزش انلاین

در این بخش سعی بر ان است، به مزایا و معایب استفاده از سیستم اموزش انلاین بپردازیم.

 

صرف جویی در زمان و هزینه

برگزاری کلاس های حضوری علاوه بر هزینه های آشکار، هزینه های پنهانی برای مخاطب خود در بر دارد.این موارد مانند جابه جایی (رفت و آمد) علاوه بر هزینه های ریالی، زمان زیادی را طلب می کنند.

برگزاری کلاس به صورت آنلاین هزینه های پنهان را برای مخاطبین به حداقل خود می رساند.

 

عدم محدودیت تعداد افراد در اموزش آنلاین

یکی از دغدغه های برگزار کنندگان کلاس های حضوری محدود بودن افرد شرکت کننده است. برای رفع این محدودیت برگزار کنندگان باید هزینه های ثانویه ایی (محل برگزاری کلاس) پبردازند.

برگزاری کلاس به صورت آنلاین بدون محدودیت تعداد افراد شرکت کننده برگزار می شود، که باعث به حداقل رساندن هزینه های ثانویه می شود.

 

دسترسی به منابع غنی و جامع

یکی از معظلات برگزاری کلاس حضوری عدم دسترسی به منابع و مطالب مرتبط به صورت همزان در حین برگزاری این نوع کلاس برای فرد شرکت کننده است.

برگزاری کلاس به صورت آنلاین این امکان را برای فرد مهیا می سازد که دسترسی ازاد بدون محدودیت به منابع غنی و جامع مرتبط با کلاس را در حین برگزاری در اختیار داشته باشد.

 

راحتی،آرامش و انعطاف پذیری در آموزش

استفاده از کلاس های آموزشی حضوری با مشکلاتی همچون، ناراحتی نشستن بر روی صندلی و خستگی زودرس برای فرد به همراه خواهد داشت، همچنین ممکن است فرد دچار کسالت و بیماری های واگیردارد شود که حضور فرد باعث اسیب رساندن به دیگران شود که با انتخاب کلاس های اموزش مجازی آنلاین می توان آرامش و آسودگی بیشتری برای افراد شرکت کننده مهیا کرد.

 

 

تفاوت سرویس های اشتراکی و اختصاصی آموزش آنلاین

در حالت کلی سرویس های آموزش آنلاین به چهاردسته :

  1. اشتراکی
  2. نیمه اشتراکی
  3. اختصاصی
  4. اختصاصی در محل

قابل تقسیم هستند که در ادامه، کامل تر با دسته های نام برده آشنا خواهیم شد.

 

اشتراکی

سرویس‌های اشتراکی آموزش آنلاین، این سرویس‌ها بروی سرور‌های اشتراکی ارائه می‌گردند، به عبارتی ساده تر منابع این سرور‌های بین چندین مشترک به اشتراک گذاشته می‌شود. این نوع سرویس‌ها بیشتر مورد استفاده سازمان/شرکت/افراد کم مصرف می‌باشد.

 

نیمه اشتراکی

سروریس‌های نیمه اشتراکی آموزش آنلاین، در این نوع سرویس سرور فقط بین مشترکین پر مصرف و به صورت استفاده اختصاصی تقسیم می‌شود، این نوع سرویس برای سازمان/شرکت/افرادی قابل استفاده می‌باشد که پس از نیاز سنجی اولیه، نیازی به تهیه سرور اختصاصی نخواهد داشت اما نیازمند استفاده از منابع اختصاصی هستند.

 

اختصاصی

سرویس های اختصاصی آموزش آنلاین، در این نوع سرویس سرور به صورت کامل به مشترک تخصیص داده می شود، این نوع سرویس بیشتر مورد استفاده شرکت/سازمان/آموزشگاه ها می‌باشد، به دلیل اینکه استفاده از این سرویس به صورت انحصاری می‌باشد به الطبع هزینه نگه داری آن نیز بیشتر از دو سرویس دیگر است.

 

اختصاصی در محل

سرویس های اختصاصی در محل به این گونه است که تجهیزات مورد نیاز ام از سرور، رک و تمامی موارد مورد نیاز برای راه اندازی سرویس، خریداری و در خود محل نصب می شود.

از انجا که تمامی تجهیزات مورد نظر این سرویس اختصاصی و در محل می باشد، بیشترین بازخورد و نتیجه مثبت را در حین استفاده از سرویس به ارمغان خواهد داشت، اما لازم به ذکر است که تمامی هزینه های انجام شده ضامنه ارائه هرچه بهتر سرویس برای مشترک می باشد.

 

نویسنده: فرجاد منصوری
تاریخ انتشار: اکتبر 7, 2020

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *